niedziela, 24 lipca 2011

Oczy i uszy

W zależności od rasy pielęgnowanie psa wymaga większego lub mniejszego nakładu pracy. Zwierzęta długowłose należy codziennie szczotkować, psom o długich, zwisających uszach trzeba je starannie czyścić, u innych znów oczy wymagają szczególnej opieki. Niestety Shih Tzu jest rasą bardzo wymagającą i trzeba te wszystkie czynności robić naraz. Bardzo ważna jest codzienna higiena i nie należy nigdy o niej zapominać!

Przybory potrzebne do pielęgnacji :
grzebień rzadki i gęsty,
szczotka,
nożyczki,
obcinaczki do pazurów,
ręczniki,
szampon, odżywka, spray do rozczesywania.

Oczy - Shih tzu posiadają duże i szeroko rozstawione oczy, które łatwo ulegają infekcjom i zranieniom. Ich oczy są mocno odsłonięte, przez co i wrażliwe, dlatego należy codziennie usuwać ślady wyschniętego wycieku zalegające w kącikach. Robimy to za pomocą czystej chusteczki lub kawałka miękkiego papieru toaletowego, przeciągając od wewnętrznego kącika oka ku zewnątrz a następnie przemywamy oczy wacikiem namoczonym w ciepłej wodzie (lub roztworze soli fizjologicznej lub w rozcieńczonym kwasie borowym lub świetliku lekarskim). Należy także zwrócić szczególną uwagę na włosy rosnące blisko oczu, które nie powinny wchodzić do oka. Możemy temu zaradzić na dwa sposoby: albo zapuszczamy włosy szczeniaka tak, aby złapać je w kitkę albo przycinamy je na krótko, jednakże należy liczyć się z tym, że ścięte włosy będą szybciej odrastały i trzeba to będzie powtarzać. Wychodząc do lasu zwracajmy uwagę na wysoką trawę, ponieważ może ona łatwo dostać się do oczu powodując zranienie. Po każdym spacerze należy oczy pieska dokładnie sprawdzić czy nie dostały się tam jakieś ciała obce, a w razie potrzeby delikatnie je usunąć lub udać się do lekarza.

Uszy - Shih Tzu posiadają długie oklapłe uszy, które mogą być również problemem. Wpadają one często do miski podczas jedzenia, brudzą się i sklejają, dlatego należy je regularnie rozczesywać. Brudzą się także w środku, dlatego należy je czyścić oraz delikatnie wyrywać rosnące w nich włosy. Jeżeli zauważysz, że Twój pies trzepie głową i drapie się po uszach może oznaczać to, że nie są one czyste albo co gorsze mogą być zainfekowane np świerzbowcem. Należy udać się do lekarza w celu otrzymania leku, który trzeba będzie aplikować według zaleceń weterynarza przez jakiś czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prześlij komentarz